Mateusz Kowalski – gitarzysta światowej sławy

Artysta muzyk – gitarzysta klasyczny

Studia 1. stopnia ukończone z wyróżnieniem czerwiec 2017 r. Obecnie student I roku studiów II stopnia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Ryszarda Bałauszko. W 2014 r. ukończył naukę w ZPSM im. G. Bacewicz w Koszalinie gdzie kształcił się przez 12 lat pod kierunkiem nauczyciela Dariusza Schmidta.
Dzięki zdolnościom w zakresie gry na gitarze już w wieku 17 lat zakwalifikowano go do grona najlepszych gitarzystów młodego pokolenia, jako laureata wielu prestiżowych konkursów gitarowych oraz ogólnopolskich przesłuchań gitarowych, zarówno w kategorii solowej, jak i kameralnej.

Nagrody i wyróżnienia

Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych – 1. miejsce na XIV Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Gitarowym w Trzęsaczu (2011), 1. miejsce na XVI Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Krynicy Zdrój (2012), dwukrotnie 3. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie (2014 i 2016)
Międzynarodowy sukces odniósł w 2014 roku zdobywając II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Elche w Hiszpanii. W kwietniu 2016 roku został wyróżniony na konkursie gitarowym w Paryżu za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego. Rok 2017 przyniósł młodemu artyście kolejne sukcesy: 

1. I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym o tytuł „Mistrza Sześciu Strun” w kategorii „studenci akademii i uniwersytetów muzycznych” Zakopane (17 lutego 2017 r.). Konkurs organizowany po raz drugi zbierający najlepszych studentów z całej Polski.
2. I miejsce i Nagroda Publiczności na 18 Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Antony- Paryż (25 marca 2017 r.); -Konkurs prestiżowy – trzy-etapowy bez ograniczenia wieku. Przez trzy dni zbierają się gitarzyści różnej narodowości z całego świata. Do ścisłego finału dostało się tylko 3 uczestników w tym 2 osoby z Francji i 1 z Polski. Wyłoniono tylko 2 laureatów. W jury konkursowym zasiadał światowej sławy gitarzysta Sergio Assad, którego utwór specjalnie opracowany na konkurs, Mateusz wykonał bezbłędnie. O randze konkursu decydowała także wysoka nagroda – gitara lutnicza sponsorowana przez japońskiego lutnika warta 10 tys. Euro, a dopełnieniem jej była nagroda pieniężna. Koncert transmitowany na Youtube .
3. III miejsce w kategorii „studenci i profesjonaliści „Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy Nordhorn Niemcy – kwiecień 2017.

Do najważniejszych swoich koncertów artysta zalicza:

  • Koncert na zakończenie Festiwalu Gitarowego w Lichtensteinie (2013).
  • Dwukrotnie występ na Festiwalu gitarowym w synagodze w Nitra na Słowacji (2012 i 2017 r.),
  • recital gitarowy (na specjalne zaproszenie Rektora UMFC) w Sali Koncertowej UMFCH z cyklu „Mistrzowie Instrumentalistyki” 22 listopada 2017 r., gdzie przy wielkiej aprobacie publiczności dwukrotne bisy.
  • Recital gitarowy z cyklu „Koncerty Na Kochanowskiego” w Pruszczu Gdańskim 14 grudnia 2017 r.
  • Recital gitarowy na zakończenie „Warsztatów gitarowych” w ZPSM w Koszalinie 14 XI 2017 r. oraz w Słupsku 13 XI 2017 r.

W sezonie artystycznym 2015/2016 i 2017/2018 uczestniczy w projekcie Filharmonii Narodowej w Warszawie uczestnicząc w koncertach umuzykalniających na Warmii i Mazurach oraz w koncertach dla młodych melomanów Filharmonii w Warszawie. W sezonie artystycznym 2016/2017 współpracował z Filharmonią Koszalińską jako gitarzysta podczas wydarzeń: w ramach cyklu „Kamerynki” przed koszalińskim ratuszem wraz z zespołem AREMVE, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ Muzyka dla Każdego” koncerty; Sarbinowo, Świeszyno, Sianów oraz koncert dla uczniów szkoły podstawowej nr 7 w Koszalinie.

Nie bez znaczenia pozostają występy: recital w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie , uświetniający galę wręczenia nominacji stypendystom Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2012) oraz koncert Młodzi Muzycy w Zamku Królewskim w Warszawie (2013).

Dwukrotnie występował z Filharmonia Koszalińską w koncertach utalentowanych uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie gdzie zagrał III część koncertu na gitarę Elmera Bernsteina-prawykonanie w Polsce. W pamięci melomanów pozostał koncert dyplomantów szkoły muzycznej wraz z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, gdzie można było podziwiać jego talent muzyczny, wykonując profesjonalnie koncert Joaquin Rodrigo Concerto de Aranjuez II część. Wystąpił również w koncercie inauguracyjnym działalność nowo wybudowanej siedziby Filharmonii w Koszalinie wraz z orkiestrą symfoniczną wykonując partię gitarową do utworu Lucio Dalla Caruso, gdzie otrzymał wyróżnienie dyrygenta prowadzącego koncert Rubena Silva. Obecnie mógłby już koncertować na największych estradach w Polsce i za
granicą.

Za osiągnięcia artystyczne został doceniony przez Krajowy Fundusz na rzec Dzieci (trzykrotny stypendysta), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dwukrotnie), Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego (stypendium Janko Muzykant), Prezydenta Miasta Koszalina (trzykrotnie), Jest również laureatem prestiżowego stypendium przyznawanego w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Narodowe Centrum Kultury.

Repertuar

KONCERTY GITAROWE
Joaquin Rodrigo Concierto de Aranjuez
Mario Castelnuovo-Tedesco Concerto n. 1 per chitarra e orchestra
Heitor Villa-Lobos Concerto para Guitarra e Orquestra
Mauro Giuliani Koncert Gitarowy op. 30

Nagrania

Strefa kultury – Sianów – koncert plenerowy

Kontakt

tel.: 792330296
email: mateuszkowalski190@gmail.com

© 2021 Fundacja Koliber . Powered by WordPress. Theme by Viva Themes.